Subli pasza dla koni z ochwatem: jak karmić wymagające konie?

pasza dla koni subli

Jak nakarmić konie, które są wymagające? Zdrowo i dobrze! Oczywiście, ale jak ocenić, jaki koń jest wymagający? Czy chodzi jedynie o to, że konie mogą być wybredne? Nie, nie. Problem jest o wiele bardziej złożony, bo potencjalnie brak apetytu, wybieranie ze żłoba i niedojadanie paszy może być sygnałem wartym zbadania. Kolka, czy ochwat to nie żarty w końskim świecie, dlatego dziś naszym tematem będzie m.in. pasza dla koni z ochwatem.

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie, co to znaczy “koń wymagający”? Jest zwierzę po różnego typu urazach, z problemami trawiennymi lub metabolicznymi.

pasza dla koni z ochwatem

Żywienie konia po kolce

Właściciele koni, które przeżyły atak kolki pewnie jeszcze długo nie odetchną spokojnie. To bardzo stresujące wydarzenie nie tylko dla konia, ale i dla osób, które się nim opiekują. W kolce występuje bardzo duże ryzyko śmierci i poważnych powikłań. Kolka jest bardzo ogólnym stwierdzeniem, dotyczącym zespołu bólowego przy wzdęciach, zatkaniu światła jelit, niestrawności i skrętu jelit. Koń, który przeżył atak kolki musi przejść na okresową dietę lekkostrawną.

Kolka u konia – leczenie

Postępowanie z takim koniem polega na podawaniu przez pierwszy czas po operacji lub kolce bardzo delikatnej paszy medycznej, najlepiej przygotowanej w formie meszu. Polecamy Revalidatie Rust lub Brok. To drobny granulat, świetnie rozpadający się pod wpływem wody.

Produkt ten jest zawiera bardzo dużą dawkę substancji odżywczych w stosunkowo niewielkiej dawce:

  • Aktywne minerały i witaminy charakteryzują się dużą przyswajalnością, przez co regenerują i szybko stawiają na nogi zwierzę w czasie rekonwalescencji.
  • Dzięki zawartości siemienia lnianego otula jelita śluzowatym roztworem, łagodząc stany zapalne i przyspieszając gojenie. Zioła zawarte w paszy koją stres i zapewniają spokojny powrót do zdrowia
  • Duża zawartość łatwo strawnego błonnika pobudza pracę układu pokarmowego nie powodując jego przeciążenia.

Czy powinno się karmić konie bezpośrednio po operacji? W zależności od stanu i operowanej części ciała powinna to być kroplówka plus dodatkowe siano, ale podlega to ścisłemu nadzorowi weterynaryjnemu.

Sprawdź też: Błędy w żywieniu – przyczyny ochwatu?

Koń z bolącym brzuchem

Duża część mniej doświadczonych właścicieli martwi się, że nie będzie w stanie rozpoznać kolki u swojego podopiecznego. Kolka jednak jest stosunkowo łatwa do zdiagnozowania. Koń kładzie się i wstaje, tarza się lub nie chce w ogóle wstać, grzebie nogą w podłożu, ogląda się na swoje słabizny. Dodatkowo można zaobserwować, że koń nic nie je i nie wypróżnia się. Kolka u konia trwa różnie. Może być to chwila, po czym kolka ustępuje ona samoistnie, może trwać też nawet i dwa dni i wymagać interwencji lekarskiej.

Pierwsza pomoc w przypadku kolki u konia to próba rozchodzenia kolki. Nie należy pozwalać na to, aby koń się kładł, trzeba z nim spacerować. Jeśli koń się wypróżnił, to kryzys jest zażegnany i spokojnie można obserwować dalej konia. Czasem nie zawsze wypróżnienie jest oznaką, że już po wszystkim. Zatkanie mogło nie dotyczyć danego fragmentu. Dlatego warto jeszcze chwilę konia obserwować.

W krytycznym przypadku, gdy koń za nic w świecie nie chce wstać trzeba dać mu spokój i szybko dzwonić do weterynarza. Ratunkiem mogą być leki rozkurczowe, płukanie żołądka lub operacja. Ale o sposobie dalszego leczenia decyduje już lekarz.

pasza dla koni z ochwatem

Karmienie koni, które pozwala uniknąć kolek

Nawracające kolki to prawdziwy koszmar jeźdźców. Każdy kolejny atak kolki może być tym ostatnim, oczywiście od natężenia kolki zależy jej przyczyna. Czasami mówi się, że jeśli u konia raz wystąpiła kolka, to oznacza, że ma on już takie tendencje.

Czy to prawda? Nie zawsze, ale skoro kolka wystąpiła to faktycznie na żywienie konia powinno się zwrócić większą uwagę.

Kiedy koń dojdzie już do siebie po kolce warto podawać mu specjalistyczną paszę dla koni, która ma dużą zawartość włókna, zioła i oleje roślinne. Musli met Kruiden spełnia wymagania koni, które mają problemy pokarmowe. Zapobiegać ona będzie nawracającym kolkom.

Żywienie konia po ochwacie – pasza dla koni z ochwatem

Można powiedzieć, że ochwat to choroba cywilizacyjna występująca u koni. Pojawiała się wraz z udomowieniem koni i zmiany ich trybu życia z pastwiskowego na stajenny.

Generalnie jest to rozległe zapalenie kopyta, mające formę przewlekłą lub ostrą. Najczęściej choroba dotyka przednich kończyn. Ochwat można wyleczyć, chociaż długo nieleczony może być przyczyną kulawizny.

Ochwat pojawia się w wyniku przeciążenia konia lub przetrenowania konia, który długo się nie ruszał. Do ochwatu może doprowadzić wypuszczenie konia na świeżą, wiosenną trawę, która jest bogata w cukry proste, które w nadmiarze mogą szkodzić.

Duży wpływ na zdrowie kopyt ma też sposób higieny i utrzymania konia. Najlepszym sprzymierzeńcem w walce przeciwko ochwatowi jest ruch. A jaka pasza dla koni z ochwatem jest najlepsza?

Jak żywić konia po ochwacie? Pasza dla koni z ochwatem

Dieta konia powinna być lekko strawna, bezcukrowa, bez nadmiaru białka. Można podać koniowi siano, ale tak aby jak najbardziej utrudnić mu pobieranie pokarmu. Dieta musi charakteryzować się wysoką zawartością włókna. Niemelasowana pasza dla koni z ochwatem, która nie zawiera skrobi, węglowodanów prostych jaką jest np. Zonder Subli będzie najlepszym wyborem w tej sytuacji.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × three =