Suplementacja konia – czy jest potrzebna?

suplementy dla konia

Wielu hodowców, w trosce o swoich podopiecznych wprowadza do ich diety suplementy dla konia. Jednak czy suplementacja ta jest faktycznie potrzebna? Przed jej rozpoczęciem warto jest zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie. Zasadniczo, jeżeli koń ma odpowiednio skomponowaną dietę (jeśli masz problem z ustaleniem diety dla Twojego podopiecznego, pomoże Ci nasza dietetyczka – skontaktuj się z nią poprzez formularz), a pasza dla koni jest dobrej jakości (zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą pasz TUTAJ) dodatkowe suplementy dla konia nie są w jego diecie potrzebne.

Suplementy dla konia – kiedy je stosować?

Witaminowe suplementy dla konia są wskazane przede wszystkim w sytuacji, gdy zadawana pasza dla koni jest słabej jakości, nie jest podawana pełnoporcjowo lub mamy do czynienia z zaburzonym stosunkiem paszy treściwej do paszy objętościowej w diecie. Dodatkowo warto wspomóc naszego podopiecznego stosując suplementy dla konia, gdy jest on w trakcie leczenia lub rekonwalescencji po przebytej chorobie i kontuzjach. Zaleca się również stosowanie suplementów dla koni na stawy i regenerujących u koni starszych lub bardzo młodych.

Jeśli wydaje nam się, że suplementy dla konia to dobre rozwiązanie powinniśmy tę decyzję skonsultować ze specjalistą dietetykiem lub lekarzem weterynarii. Zanim wprowadzimy suplementy dla konia, przeprowadzi on ocenę kondycji zwierzęcia i dobierze odpowiednie produkty do aktualnego stanu zdrowia, żywienia i kondycji konia. Kontrola jest szczególnie ważna w przypadku suplementacji witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (witamina A, D, K, E), gdyż mogą one prowadzić do hiperwitaminozy i osiągnąć w organizmie poziom toksyczny, gdyż witaminy te są kumulowane w tkance tłuszczowej. Suplementy dla konia nie zawierające witamin z tej grupy są dla niego bezpieczne, gdyż ich nadwyżki są wydalane wraz z moczem. Dlatego jeśli uważasz, że Twój podopieczny potrzebuje tego rodzaju suplementów dla koni w swojej diecie, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić je do żywienia.

Sprawdź naszą ofertę: Suplementy dla koni

Suplementy dla konia w wysokim sporcie

O ile w przypadku witamin i minerałów, o których pisaliśmy wyżej sytuacja dotycząca koni sportowych wygląda podobnie, o tyle w przypadku innych suplementów dla koni, wspierających mięśnie i stawy jest już nieco inaczej. Konie, które są na duży wysiłek i obciążenie, warto dodatkowo wspomagać właściwą dietą oraz suplementami wzmacniającymi. W tym przypadku również coraz większą rolę odgrywa fizjoterapia, jednak nie jest ona w stanie przeciwdziałać skutkom nieprawidłowej diety, jeśli nie wprowadzimy w niej zmian. Dlatego w przypadku koni pracujących w sporcie warto dodatkowo wspierać ich organizm przy pomocy odpowiednio dobranych suplementów dla koni, aby uniknąć niepożądanych deficytów wynikających z intensywnych treningów.

 

Źródła:

http://konzdrowyjak.com.pl/czy-moj-kon-potrzebuje-witamin/

https://www.pzhk.pl/2019/02/suplementacja-koni-sportowych/

 

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.