Terapia manualna dla koni sportowych

terapia manualna dla koni

Podobnie jak ludzie, konie również narażone są na wszelkiego rodzaju drobne urazy tkanek miękkich, naciągnięcia i zmęczenie mięśni. Grupą szczególnie cierpiącą na tego typu przypadłości są konie sportowe. W toku intensywnego treningu często jest zbyt mało czasu na naturalną regenerację mikrourazów tkanek miękkich, co w późniejszym czasie skutkuje usztywnieniem wierzchowca, a w przewlekłym stadium może prowadzić do poważnych kontuzji. Naprzeciw temu problemowi wychodzi właśnie terapia manualna dla koni.

Czym jest terapia manualna dla koni?

Terapia manualna dla koni jest to dziedzina medycyny (w tym przypadku weterynaryjnej) zajmująca się leczeniem zaburzeń ruchu. Terapeuta przy pomocy rąk odnajduje, a później eliminuje spięcia w ciele pacjenta. Przed przystąpieniem do terapii przeprowadza się wywiad oraz badanie palpacyjne i funkcjonalne narządu ruchu.

terapia manualna dla koni sportowych

Badanie konia

Badanie to odbywa się zarówno w spoczynku jak i podczas ruchów czynnych oraz biernych. Są to ruchy bierne fizjologiczne, czyli złożone z toczenia i ślizgu powierzchni stawowych – specyficzne dla każdego stawu przemieszczania powierzchni chrząstki stawowej.

Terapeuta ocenia:

  • wygląd i konsystencję tkanek miękkich,
  • zakres i jakość ruchu elementów kostnych
  • charakter oporów występujących podczas przemieszczania poszczególnych struktur układu ruchu względem siebie.

Bada ruchy bierne kręgosłupa i ocenia odpowiedzi układu ruchu na czynniki szkodliwe dla struktur tego układu. Ważne jest aby w ocenie nie pominąć oceny kopyt, ich naturalnego ustawienia oraz poprawności kątowania, oceny fizycznej konia oraz naturalnej obszerności ruchów.

Terapia manualna dla koni – co nieco o zabiegu

Sam zabieg terapii manualnej dla koni jest całkowicie bezbolesny. Zmiany funkcjonalne w układzie ruchu, stanowiące przyczynę zespołu bólowego, mogą ustąpić po jednym lub kilku zabiegach manualnych.

Kolejną metodą pracy manualnej jest terapia Jima Mastersona, oparta na zasadzie innowacyjnej metody pracy z ciałem konia, służąca jego rozluźnieniu. Jest to innowacyjna metoda działająca zgodnie z naturalnymi instynktami konia.

terapia manualna dla koni

Korzyści płynące z masażu:

  • poprawa krążenia, co wpływa na lepsze odżywienie organizmu. Dzięki technikom głębokim krążenie poprawia się w każdej tkance organizmu.
  • Poprawa przewodnictwa nerwowego. Przykurcze mięśni i stany zapalne w obrębie tkanki mięśniowej, zakłócają przewodnictwo nerwowe pomiędzy komórkami nerwowymi, a także pomiędzy komórkami nerwowymi i mięśniowymi. Niwelacja ucisku na komórki nerwowe przywraca im sprawność i płynność w przewodnictwie.
  • Obniżenie napięcia mięśniowego. Mięśnie pracujące zbyt długo i zbyt mocno ulegają ociężeniu, co prowadzi do stałych napięć w ich rejonie. Przykurczone i napięte włókna mięśniowe są mniej elastyczne i mają mniejszy zasięg pracy, co upośledza działania całego mięśnia i może prowadzić do kontuzji.
  • Pobudzenie krążenia limfatycznego. Limfa to płynna tkanka łączna uczestnicząca w wymianie substancji odżywczych pomiędzy krwią a tkankami. Przy zaburzeniu krążenia limfatycznego dochodzi do zatorów, które powodują powstanie obrzęków.
To nie wszystkie zalety terapii manualnej dla koni

Oczywiście to tylko niewielka ilość profitów płynących z dobrodziejstwa masażu.

Pamiętajmy, że zasada „lepiej zapobiegać niż leczyć” jest naszym najlepszym sprzymierzeńcem. Tak jak ludzcy sportowcy korzystają z usług fizjoterapeutów, by ustrzec się przed kontuzjami i zapewnić sobie lepsze wyniki, tak ideałem byłoby gdyby zoofizjoterapeuta zagościł na stałe w Waszych ośrodkach sportowych dla poprawienia osiągnięć Waszych i waszych koni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × 4 =