Ile waży Twój koń? Policz razem z Masters Polska pasza dla koni

WAGA konia

 

Waga konia – końca zagadka!

Każdy z właścicieli koni zna wzrost swojego pupila, bardzo łatwo jest zmierzyć długość. Ale czy każdy z Was zna dokładną masę ciała swojego wierzchowca? Zazwyczaj jesteśmy w stanie „na oko” ją określić. Waga dla koni niestety nie jest standardowym wyposażeniem stajni.

Znajomość dokładnej wagi konia jest istotna przy podawaniu pasty odrobaczającej, środków weterynaryjnych oraz jest bardzo pomocna przy bilansowaniu diety i ustalaniu odpowiedniej ilości paszy dla koni.

Oczywiście najdokładniej na pytanie „Ile waży koń?” odpowie nam waga, jednak gdy nią nie dysponujemy, możemy posłużyć się szybką ściągą, czyli wzorem stworzonym przez naukowców z Wydziału Nauk o Zwierzętach na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, profesora Ewalda Sasimowskiego oraz doktora Mariana Budzyńskiego:

C = O x P x W

Gdzie:

C– to obwód klatki piersiowej, mierzony za łopatkami w miejscu popręgu. Podajemy go w metrach z dokładnością do 0,01

P–  podłużny obwód tułowia, mierzony przez zewnętrzne powierzchnie stawów barkowych i guzy kulszowe. Podajemy go w metrach z dokładnością do 0,01

W–  współczynnik właściwy dla danej rasy koni

Wartości współczynników właściwych dla danej rasy koni :

  • Konie pełnej krwi angielskiej – 70
  • Przedstawiciele czystej krwi arabskiej – 60
  • Konie wielkopolskie i małopolskie – 75
  • Fiordingi – 72
  • Konie śląskie – 81
  • Kuce  – 63
  • Konie zimnokrwiste- 82

Czy taka waga konia jest odpowiednia?

Gdy już wiemy ile waży nasz wierzchowiec jesteśmy w stanie określić, czy jego waga jest odpowiednia dla jego wzrostu, rasy i wykonywanej pracy. Porównujmy wagę konia z jego sylwetką. Gdy nie jesteśmy w stanie wyczuć żeber konia to znaczy, że trzeba przystopować z jedzeniem i zacząć intensywniejszy trening. Z drugiej strony gdy żebra i kregosłup wyraźnie widać „gołym okiem” może to świadczyć o niedożywieniu lub problemach zdrowotnych. U koni w idealnej kondycji obrys żeber jest lekko widoczny, jednak gdy dotkniemy kłode konia jesteśmy w stanie wyczuć jego żebra.

Aby utrzymać konia w dobrej kondycji, zachowując odpowiednia dla niego wagę i kondycję zachęcamy do stosowania pasz dla koni oraz dodatków paszowych Masters. Stosując paszę Masters będziesz  mieć pewność, że twój koń jest zadbany od kopyt po same uszy.

Masz wątpliwości? Zapytaj o zdanie naszego DIETETYKA!

Infografikę, którą widzicie na obrazku możecie dostać w formie plakatu do Waszej stajni! Przy zamówieniu minimum 2 pasz dodajemy plakat w prezencie! 🙂

Zobacz też nasze inne artykuły:

1 komentarz do: “Ile waży Twój koń? Policz razem z Masters Polska pasza dla koni

  1. Dzień dobry, czy dla koników polskich można przyjąć taki zam współczynnik jak dla kuców czy bardziej dla fiordingów? z góry dziękuję za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

ten + thirteen =