
Wrzody żołądka u koni występują nawet u 90% osobników. Wiąże się to z innym niż naturalnym dla koni żywieniem – zastanawiasz się jaki skład powinna mieć pasza dla koni z wrzodami?- i sposobem użytkowania. Jesień jest porą, kiedy można zaobserwować spadek odporności u naszych podopiecznych. Wynika to ze zmiany w ilości ruchu, diety (brak trawy, zwiększenie dawki paszy, brak stałego dostępu do paszy), pogody i temperatury. Takie czynniki mogą zaostrzać chorobę wrzodową. Dowiedz się jak temu zapobiec!
Wrzody u koni objawy
Jeśli zauważysz:
- chudnięcie,
- nerwowość przy jedzeniu,
- łykanie,
- epizody kolkowe,
- problem z nabraniem masy,
- ogólne osłabienie jakości sierści, kopyt,
- koń jest osowiały,
- brak apetytu i zostawianie paszy w żłobie,
- lub inne niespecyficzne (np. luźny stolec, cuchnący kał).
Wrzody u koni przyczyny
Przyczyny wrzodów u koni są głównie spowodowane przez stres i niewłaściwe żywienie. Stres jest wynikiem treningów, transportu, częstych zmian w stajni (boksy, nowe konie), zawodów. Konie wyczynowe między innymi jeżdżące w WKKW, wyścigowe, jeżdżące rajdy długodystansowe są o wiele bardziej narażone na wystąpienie wrzodów, dlatego należy im się szczególna uwaga.
Niewłaściwa dieta to bardzo częsty problem, z którym borykają się nasze konie. Zbyt długie przerwy między posiłkami, nadmiar skrobi i cukrów prostych, niezoptymalizowana ilość białka – to główne błędy żywieniowe popełniane w stajniach.
Istnieje jeszcze osobnicza skłonność do występowania i nawrotów choroby wrzodowej u koni.
Wrzody u koni leczenie
Podstawową formą diagnostyki choroby wrzodowej u koni jest gastroskopia. Wykonuje ją weterynarz, a zabieg odbywa się w sedacji (tzw. głupii jaś), wykonywane jest w stajni. Jest to jedyne jak do tej pory rzetelne narzędzie diagnostyczne. Nie należy pomijać tego zabiegu, ponieważ leczenie na ślepo może nie przynieść rezultatów, a narażamy zwierzaka na pogłębianie choroby.
Okres intensywnego leczenia wrzodów u koni trwa około 6 tygodni. Profilaktyka powinna odbywać się przez całe życie konia. W trakcie rekonwalescencji koń nie może kontynuować treningów, nadmierny ruch powoduje zalewanie kwasem solnym delikatnych części żołądka konia, co podrażnia błonę śluzową. W ostrych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne, o tym jak przebiega takie leczenie, jaki jest lek na wrzody u koni decyduje weterynarz.
Pasza dla koni z wrzodami – niezbędna zmiana w diecie
Koniecznie będzie także wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie – koń, który zmaga się z wrzodami jest osłabiony i potrzebuje adekwatnej do jego sytuacji dawki witamin i minerałów. Zapewni mu je pasza dla koni z wrzodami. Która pasza dla koni z wrzodami jest godna polecenia? Zobacz poniżej co wybrała nasza dietetyczka Ola.
Wrzody u koni leczenie i rozpoznanie objawów – pasza dla koni z wrzodami Masters propozycje produktów:
https://masterspolska.pl/produkt/profit/
LuzerneMix Special 20kg- olejowana sieczka z lucerny, pasza dla koni
https://masterspolska.pl/produkt/revalidatie-brok/