Wrzody u koni – leczenie i rozpoznanie objawów, pasza dla koni z wrzodami

wrzody u koni

Wrzody żołądka u koni występują nawet u 90% osobników. Wiąże się to z innym niż naturalnym dla koni żywieniem – zastanawiasz się jaki skład powinna mieć pasza dla koni z wrzodami?- i sposobem użytkowania. Jesień jest porą, kiedy można zaobserwować spadek odporności u naszych podopiecznych. Wynika to ze zmiany w ilości ruchu, diety (brak trawy, zwiększenie dawki paszy, brak stałego dostępu do paszy), pogody i temperatury. Takie czynniki mogą zaostrzać chorobę wrzodową. Dowiedz się jak temu zapobiec!

Wrzody u koni objawy

Jeśli zauważysz:

  • chudnięcie,
  • nerwowość przy jedzeniu,
  • łykanie,
  • epizody kolkowe,
  • problem z nabraniem masy,
  • ogólne osłabienie jakości sierści, kopyt,
  • koń jest osowiały,
  • brak apetytu i zostawianie paszy w żłobie,
  • lub inne niespecyficzne (np. luźny stolec, cuchnący kał).

wrzody u koni

Wrzody u koni przyczyny

Przyczyny wrzodów u koni są głównie spowodowane przez stres i niewłaściwe żywienie. Stres jest wynikiem treningów, transportu, częstych zmian w stajni (boksy, nowe konie), zawodów. Konie wyczynowe między innymi jeżdżące w WKKW, wyścigowe, jeżdżące rajdy długodystansowe są o wiele bardziej narażone na wystąpienie wrzodów, dlatego należy im się szczególna uwaga.

Niewłaściwa dieta to bardzo częsty problem, z którym borykają się nasze konie. Zbyt długie przerwy między posiłkami, nadmiar skrobi i cukrów prostych, niezoptymalizowana ilość białka – to główne błędy żywieniowe popełniane w stajniach.

Istnieje jeszcze osobnicza skłonność do występowania i nawrotów choroby wrzodowej u koni.

Wrzody u koni leczenie

Podstawową formą diagnostyki choroby wrzodowej u koni jest gastroskopia. Wykonuje ją weterynarz, a zabieg odbywa się w sedacji (tzw. głupii jaś), wykonywane jest w stajni. Jest to jedyne jak do tej pory rzetelne narzędzie diagnostyczne. Nie należy pomijać tego zabiegu, ponieważ leczenie na ślepo może nie przynieść rezultatów, a narażamy zwierzaka na pogłębianie choroby.

Okres intensywnego leczenia wrzodów u koni trwa około 6 tygodni. Profilaktyka powinna odbywać się przez całe życie konia. W trakcie rekonwalescencji koń nie może kontynuować treningów, nadmierny ruch powoduje zalewanie kwasem solnym delikatnych części żołądka konia, co podrażnia błonę śluzową. W ostrych przypadkach stosuje się leczenie farmakologiczne, o tym jak przebiega takie leczenie, jaki jest lek na wrzody u koni decyduje weterynarz.

wrzody u koni

Pasza dla koni z wrzodami – niezbędna zmiana w diecie

Koniecznie będzie także wprowadzenie odpowiednich zmian w diecie – koń, który zmaga się z wrzodami jest osłabiony i potrzebuje adekwatnej do jego sytuacji dawki witamin i minerałów. Zapewni mu je pasza dla koni z wrzodami. Która pasza dla koni z wrzodami jest godna polecenia? Zobacz poniżej co wybrała nasza dietetyczka Ola.

Wrzody u koni leczenie i rozpoznanie objawów – pasza dla koni z wrzodami Masters propozycje produktów:

https://masterspolska.pl/produkt/profit/

LuzerneMix Special 20kg- olejowana sieczka z lucerny, pasza dla koni

Fiber-Arab 20kg- ziołowe musli dla koni kaszlących z RAO

https://masterspolska.pl/produkt/revalidatie-brok/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

two × 1 =