Zęby konia

zęby konia

“Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda!” to jedno z najbardziej znanych przysłów, związanych z końmi i ich zębami. Czy rzeczywiście lepiej nie zaglądać? O ile w przenośni nad znaczeniem tej sentencji można dyskutować, o tyle dosłownie lepiej nie brać sobie tego do serca. My jesteśmy zdania, że koniom trzeba patrzeć w zęby, ponieważ mogą one wiele powiedzieć o ich zdrowiu.

Zęby koni, a ich wiek

Wraz z upływem lat stan zębów ulega zmianie. Ulegają one charakterystycznemu wytarciu, co ułatwia rozpoznanie wieku konia. Zęby mleczne posiadają konie, które żyją kilka miesięcy. Po upływie dziewięciu miesięcy u koni pojawiają się wszystkie zęby. U ogiera możemy naliczyć 40 zębów. Są to 24 przedtrzonowe i trzonowe zęby, 4 kły i 12 siekaczy. U klaczy kły przeważnie nie występują, u nich liczymy około 36 zębów.

Zęby żuchwy i szczęki

Przez całe życie końskie zęby rosną. Stale się ścierają i nad dziąsłami wyrastają ich kolejne warstwy. To dzięki temu zjawisku można określić wiek konia. Aby to sprawdzić trzeba popatrzeć na korony siekaczy i obserwować wgłębienia, czyli rejestry. Każdy rok powoduje, że się one spłycają. Tak samo dzieje się to z siekaczami na górze i dole. Każda para siekaczy ściera się 12 miesięcy. Kiedy koń ma 11 lat, to coraz ciężej można dokładnie określić jego wiek.

końskie zęby

To ile lat ma mój koń?

Poniżej prezentujemy szybki instruktaż, w jaki sposób określić wiek swojego konia. W trakcie życia, na skutek przyjmowania pokarmu powierzchnia zębów ulega ścieraniu i to jest jeden z ważniejszych wyznaczników okresu życia konia. Należy uważnie się im przyglądać, aby określić wiek zwierzęcia. Zobacz, jak wyglądają końskie zęby:

  • 2,5 – 3 lata:u takich koni występują tzw. mleczne cęgi, które wypadają i pomiędzy 2 a 3 rokiem są zastępowane przez zęby stałe. Na początek pojawiają się one na żuchwie, a później na szczęce.
  • 3,5 lat: mleczne średniaki są zastępowane przez zęby stałe, w szczęce i żuchwie rosnąć po dwa zęby trzonowe.
  • 4 – 4,5 lat: boczne siekacze, czyli mleczna okrajki wypadają i pojawiają się w ich miejscu kolejne trzonowce. Koń, który ma 5 lat ma już pełne uzębienie.
  • 6 lat: zęby, które mają rejestry są już starte na żuchwie.
  • 7 lat: na cęgach i średniakach nie ma rejestrów, ale zauważalne są siekaczach w żuchwie i szczęce.
  • 8 lat: nie są zauważalne rejestry na siekaczach położonych na żuchwie, górne siekacze są mniej więcej o połowę płytsze. Warto przyjrzeć się też górnym okrajkom – występ na nich zanika. Kształt zębów się zmienia na nieco trójkątny.
  • 10 lat: stan uzębienia się zmienia, rejestry widać na górnych okrajkach, widać występ. Obserwuje się też występowanie bruzdy Galvayne’a.
  • 11 – 13 lat: rejestry są starte, a występy na okrajkach dość wyraźny.
  • 15 lat i powyżej: zęby z trójkątnego kształtu ewoluują w owalny, nieco podłużny.

Problemy z zębami

Jeśli zauważysz u konia problemy z gryzieniem i spadek masy ciała, to wówczas koniecznie dzwoń do końskiego dentysty. Ból zęba powoduje często problemy z poborem pokarmu. Nierówne uzębienie może się manifestować wyglądem pyska. Wszystkie nieprawidłowości musi jednak potwierdzić specjalista.

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

12 − three =