
“Darowanemu koniowi w zęby się nie zagląda!” to jedno z najbardziej znanych przysłów, związanych z końmi i ich zębami. Czy rzeczywiście lepiej nie zaglądać? O ile w przenośni nad znaczeniem tej sentencji można dyskutować, o tyle dosłownie lepiej nie brać sobie tego do serca. My jesteśmy zdania, że koniom trzeba patrzeć w zęby, ponieważ mogą one wiele powiedzieć o ich zdrowiu.
Zęby koni, a ich wiek
Wraz z upływem lat stan zębów ulega zmianie. Ulegają one charakterystycznemu wytarciu, co ułatwia rozpoznanie wieku konia. Zęby mleczne posiadają konie, które żyją kilka miesięcy. Po upływie dziewięciu miesięcy u koni pojawiają się wszystkie zęby. U ogiera możemy naliczyć 40 zębów. Są to 24 przedtrzonowe i trzonowe zęby, 4 kły i 12 siekaczy. U klaczy kły przeważnie nie występują, u nich liczymy około 36 zębów.
Zęby żuchwy i szczęki
Przez całe życie końskie zęby rosną. Stale się ścierają i nad dziąsłami wyrastają ich kolejne warstwy. To dzięki temu zjawisku można określić wiek konia. Aby to sprawdzić trzeba popatrzeć na korony siekaczy i obserwować wgłębienia, czyli rejestry. Każdy rok powoduje, że się one spłycają. Tak samo dzieje się to z siekaczami na górze i dole. Każda para siekaczy ściera się 12 miesięcy. Kiedy koń ma 11 lat, to coraz ciężej można dokładnie określić jego wiek.
To ile lat ma mój koń?
Poniżej prezentujemy szybki instruktaż, w jaki sposób określić wiek swojego konia. W trakcie życia, na skutek przyjmowania pokarmu powierzchnia zębów ulega ścieraniu i to jest jeden z ważniejszych wyznaczników okresu życia konia. Należy uważnie się im przyglądać, aby określić wiek zwierzęcia. Zobacz, jak wyglądają końskie zęby:
- 2,5 – 3 lata:u takich koni występują tzw. mleczne cęgi, które wypadają i pomiędzy 2 a 3 rokiem są zastępowane przez zęby stałe. Na początek pojawiają się one na żuchwie, a później na szczęce.
- 3,5 lat: mleczne średniaki są zastępowane przez zęby stałe, w szczęce i żuchwie rosnąć po dwa zęby trzonowe.
- 4 – 4,5 lat: boczne siekacze, czyli mleczna okrajki wypadają i pojawiają się w ich miejscu kolejne trzonowce. Koń, który ma 5 lat ma już pełne uzębienie.
- 6 lat: zęby, które mają rejestry są już starte na żuchwie.
- 7 lat: na cęgach i średniakach nie ma rejestrów, ale zauważalne są siekaczach w żuchwie i szczęce.
- 8 lat: nie są zauważalne rejestry na siekaczach położonych na żuchwie, górne siekacze są mniej więcej o połowę płytsze. Warto przyjrzeć się też górnym okrajkom – występ na nich zanika. Kształt zębów się zmienia na nieco trójkątny.
- 10 lat: stan uzębienia się zmienia, rejestry widać na górnych okrajkach, widać występ. Obserwuje się też występowanie bruzdy Galvayne’a.
- 11 – 13 lat: rejestry są starte, a występy na okrajkach dość wyraźny.
- 15 lat i powyżej: zęby z trójkątnego kształtu ewoluują w owalny, nieco podłużny.
Problemy z zębami
Jeśli zauważysz u konia problemy z gryzieniem i spadek masy ciała, to wówczas koniecznie dzwoń do końskiego dentysty. Ból zęba powoduje często problemy z poborem pokarmu. Nierówne uzębienie może się manifestować wyglądem pyska. Wszystkie nieprawidłowości musi jednak potwierdzić specjalista.
Zobacz też nasze inne artykuły: