
Zołzy często kojarzą się jako epitet wobec dającej się we znaki osoby lub konia o wrednym charakterze. Jest to też określenie na wyjątkowo zaraźliwą chorobę występującą u koni. Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o tej przypadłości, to koniecznie uzupełnij swoją wiedzę. Jest to uciążliwa i niełatwa w leczeniu choroba.
Zołzy u koni
Najbardziej narażone na wystąpienie choroby są konie do 5 roku życia. Często jest to choroba źrebiąt. Zołzy atakują zazwyczaj całe stado, ponieważ konie zarażają się jedno od drugiego, korzystając z tych samych żłobów, poideł, miarek do podawania paszy i tego samego sprzętu jeździeckiego. Jeśli zauważymy zołzy u naszych podopiecznych należy jak najszybciej wezwać weterynarza.
Zołza choroba: o co w tym chodzi?
Powszechnie występujące schorzenie przebiega najczęściej z zapaleniem układu oddechowego. Wywołuje je zakażenie paciorkowcem, powodującym powstawanie ropni w węzłach chłonnych i innych narządach. Następuje upośledzenie odporności, wysięk z nosa i ogólne zapalenie. Zakażenie rozpoczyna się od ataku na węzły chłonne żuchwowe i zagradłowe.
Sprawdź naszą ofertę: Suplementy dla koni
Jak przebiega zakażenie?
Bakterie produkują enzymy, które uszkadzają węzły chłonne i inne narządy. Koń może zarażań nawet 3 do 7 tygodniu po przejściu zakażenia, a w niektórych przypadkach może być nosicielem bakterii przez całe życie. Okres trwania choroby to około 14 dni. W celu udzielenia pomocy zwierzęciu trzeba jak najszybciej wezwać weterynarza do konia.
Objawy choroby
Objawy choroby to najczęściej:
- brak apetytu,
- apatia,
- podwyższone tętno,
- szybko oddech,
- gorączka sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza,
- ciepłe węzły chłonne, bolesne i tkliwe,
- wydzielina z nosa,
- charakterystyczna poza konia, z wyciągniętą szyją,
- ropienie.
Czy może występować kaszel?
Tak, kaszel może towarzyszyć chorobie. Kaszel jest suchy i spazmowy.
Czy choroba może rozprzestrzenić się na całe ciało?
Tak, dlatego jak najszybciej należy skontaktować się ze specjalistą weterynarzem, który pomoże nam i choremu zwierzęciu.
Jak długi jest okres inkubacji?
Inkubacja to czas, kiedy bakteria mnoży się w organizmie, nie powodując jeszcze specjalnych objawów. Czas ten obejmuje od 2 do 5 dni.
Badanie chorego pupila
Zołzy naprawdę potrafią dać w kość. Objawy, które zaczną cię niepokoić musisz natychmiast zgłosić do weterynarza. specjalista wykona badania, które potwierdzą lub zaprzeczą chorobie. Standardowo wykonuje się posiew bakteryjny z wydzieliny konia, który jest najszybszą drogą do poznania stanu u zwierząt. Materiał można pobrać także przez punkcję. Stosuje się także metody PCR i badania serologiczne.
Czy istnieje szczepionka?
Najnowsze doniesienia naukowe wskazują na to, że jest opracowana szczepionka, która może zapobiegać rozprzestrzenianiu się choroby. Niestety większość hodowców wskazuje na małą skuteczność dostępnych środków. Jednak nowo opracowywana szczepionka niesie nadzieję na poprawę sytuacji. Lek ma być wprowadzony już wkrótce.
Czy jest się czego obawiać?
Oczywiście każda choroba niesie za sobą niebezpieczeństwo. Jednak odpowiednio wcześnie zauważone objawy to szansa na ozdrowienie.
Każdy nowy koń musi podlegać kwarantannie
Ze względu na powszechność schorzenia każdy nowy koń w stajni powinien zostać poddany kwarantannie, aby nie zarazić reszty stada.
Szansa dla każdego pupila
Każdy pupil ma szansę, jeśli tylko jego właściciel zwraca na niego uwagę i opiekuje się nim z pełnym zaangażowaniem.
Zobacz też nasze inne artykuły:
[…] Zołzy u koni […]
[…] Zołzy u koni […]