Zwolnij przy jedzeniu! – żywienie koni.

Żywienie koni

Żywienie koni w praktyce

Konie w naturze spędzają nawet do 16 godzin dziennie na powolnym wędrowaniu i pobieraniu pokarmu. Taki tryb życia skutkował przystosowaniami ze strony układu pokarmowego do pobierania niewielkich ilości pokarmu ale często. W porównaniu z pojemnością wszystkich części układu pokarmowego, żołądek o pojemności około 8-16 litrów jest niewielkim jego procentem.

Żywienie koni na co dzień

Dlatego w żywieniu koni w warunkach hodowlanych należałoby przestrzegać możliwie częstego podawania treściwych pasz dla koni  w niewielkich dawkach nie przekraczających jednorazowo 2 kg na posiłek oraz dostępu do dobrej jakości objętościowych pasz dla koni. Przy złej jakości siana, częściowo jego funkcje może nam zastąpić pellet z traw łąkowych.

Dłużej znaczy lepiej?

Bardzo ważnym, a czasami niedocenianą właściwością paszy dla koni, jest czas jej pobierania. Im dłuższego żucia wymaga, tym większa ilość śliny powstanie w trakcie jej przeżuwania. Ślina alkalizuje kwas żołądkowy, neutralizując niskie Ph i chroniąc przed powstaniem wrzodów. I tak o ile pobranie 1 kg siana zajmuje od 40 do 50min, o tyle zjedzenie tej samej ilości paszy treściwej w postaci gniecionego owsa zajmie od 7 do 13 min. W związku z tym, iż koń fizycznie przystosował się do długiego procesu pobierania paszy, szkodliwym jest dla niego pozostawanie przez długi czas z pustym żołądkiem, a im szybciej koń zjada paszę, tym dłuższe są te okresy.

Sprawdź naszą ofertę: Pasze dla koni

Porównanie pasz treściwych w żywieniu koni

W żywieniu koni paszami treściwymi najpopularniejsze są: owies nieprzetwarzany, owies gnieciony, owies moczony, pasza dla koni w postaci musli oraz granulowane pasze dla koni. Obserwuje się duże wahania czasu pobierania paszy w zależności od jej formy- najdłużej zjadane są: nieprzetworzony owies, granulaty oraz musli. Czas zjadania musli może zostać wydłużony w zależności od zawartości włókna, jeżeli oczekujemy dłuższego pobierania paszy warto rozważyć musli z dodatkami lucerny. Zdecydowanie najkrócej przeżuwany jest owies moczony, którego kilogram zjadany jest przez konie około 6 minut.

Co zrobić żeby mój koń jadł wolniej?

Dla właścicieli posiadających konie wrzodowe, lub konie bardzo łapczywie zjadające pasze zalecane jest dodawanie do paszy dla koni sieczki. W naszej ofercie są to Luzernemix Special, Sieczka Detox oraz Ruwvoermix Royal. Zapewnienie koniom dobrze zbilansowanego, chętnie zjadanego ale i wymagającego dokładnego żucia posiłku jest ważnym elementem profilaktyki wrzodowej oraz innych schorzeń ze strony układu pokarmowego.

Więcej o sieczkach możesz przeczytać w tu:

LuzerneMix- Klik Sieczka Detox- Klik Ruwvoermix Royal- Klik  

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − ten =