Żywienie klaczy karmiącej

żywienie klaczy karmiącej

Mleko jest paliwem dla źrebaka. W okresie laktacyjnym młode ssie matkę z częstotliwością 7 razy na godzinę. Częstotliwość spada w każdym tygodniu, dla porównania w 24 tygodniu jest to raz na dobę. Wspominaliśmy wcześniej o tym jak skutecznie żywić źrebaka, jednak na czym powinno opierać się żywienie klaczy karmiącej? 

Żywienie klaczy karmiącej

Żywienie klaczy karmiącej to nie jest jednostajny proces. Wraz z dojrzewaniem zmniejsza się potrzeba na mleko, a wzrasta na pokarm stały. Jest to zależne od składu mleka klaczy. Z początku ilość tłuszczu wynosi 1.17%, a pod koniec 0,75%, zaś białka z 2,31% do 1,68%. Dlatego tak ważne jest by w okresie laktacji klacz była prawidłowo karmiona – żywienie klaczy karmiącej powinno pokrywać zapotrzebowanie na dodatkową ilość energii i białka względem produkowanego mleka.

żywienie klaczy karmiącej

Zapotrzebowanie na białko – żywienie klaczy karmiącej 

Zapotrzebowanie całkowite laktujących klaczy na energię wzrasta stopniowo do 3 miesiąca laktacji, po czym następuje gwałtowny spadek. Natomiast zapotrzebowanie na białko w pierwszych 3 miesiącach jest stabilne, ponieważ obniżenie poziomu białka w mleku rekompensowane jest wzrostem produkcji mleka. Obok ilości białka w dawce uwzględnić należy również jego jakość, szczególnie w żywieniu stajennym.

Inne składniki niezbędne w diecie klaczy karmiącej

Zapotrzebowanie na lizynę klaczy w okresie laktacji szacuje się na poziomie 3,5 g/kg mleka co przy produkcji 15 kg mleka oznacza zapotrzebowanie w wysokości 50 g na dobę.

żywienie klaczy karmiącej

Poznaj najważniejsze zasady, dzięki którym zapewnisz swojej klaczy odpowiednie żywienie

  • Na 1 miesiąc laktacji należy podawać 0,5 g lizyny.
  • Białko zbóż i produktów pochodnych pod względem zawartości aminokwasów egzogennych nie ma korzystnego składu, dlatego w tym okresie należy zapewnić klaczą wysokowartościowe i dobrze trawione białko innych pasz np. poekstrakcyjną śrutę sojową.
  • Dobre pastwisko zapewnia w wystarczającym stopniu zapotrzebowanie na wszystkie aminokwasy, w tym egzogenne, głównie dzięki korzystnemu składowi aminokwasowemu białka młodych traw i jej wysokiej strawności wskutek dokładnego rozcierania pokarmu w jamie ustnej.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twenty − six =