Żywienie klaczy źrebnych i karmiących w praktyce – Paweł Oman Stajnia pod Dębami

Żywienie klaczy źrebnych

Chciałbym podzielić się „swoim schematem” żywienia koni w mojej stajni. Celowo użyłem tego określenia, ponieważ wielu osobom może wydać się on nie książkowy, odbiegający od tego co podają podręczniki akademickie. Jednak w przypadku mojej stajni się on sprawdza. Bowiem klacze mają lśniącą sierść, kowal nie skarży się na stan kopyt, a brykające źrebaki umilają każdy dzień.

żywienie klaczy źrebnych

W naszym gospodarstwie stosujemy pasze niewyszukane, proste w użyciu, nie szalejemy z ilością ich podawania. Bazujemy na paszach podstawowych, które samodzielnie przygotowujemy, czyli owsie i sianie łąkowym z I i II pokosu.

Skupię się na opisaniu żywienia klaczy źrebnych i karmiących

            Staramy się, aby źrebięta przychodziły na świat wiosną dlatego, że na pierwszy spacer źrebię wychodzi w wieku 3 dni, a w wieku 7 dni, o ile pogoda pozwala, wraz ze swoją mamą wychodzi na pastwisko, gdzie ma zapewniony ruch i uczy się skubania runi pastwiskowej.

Jak wiadomo trawy i zioła na pastwisku w bardzo dobry sposób wpływają na organizm koński. Karotenoidy zawarte w mniszku lekarskim w pozytywny sposób wpływają na rozród. Praktykujemy krycie po wy źrebieniu na tzw. 30, czyli 30 dzień po wy źrebieniu.

żywienie klaczy źrebnych

Karmienie klaczy w ciąży

W pierwszej połowie ciąży klacze otrzymują owies plus podstawowy granulat dla koni Manage, Basis-Sport, Structovit lub musli Fiber-Arab, Profit. Podczas drugiej połowy ilość owsa jest zwiększana, a klacze otrzymują dodatkowo granulat dla klaczy źrebnych Merrie.

W okresie jesienno – zimowym, co drugi dzień podawane są drożdże paszowe Pro-Bio Complex. Ma to na celu „wzmocnienie”, poprzez działanie prebiodyczne, organizmu przed zimą oraz wsparcie procesów trawienia. Są one chętnie zjadane przez nasze przyszłe mamy. Klacze te, otrzymują również 2 razy w tygodniu mesz dla koni Slobbermeel z dodatkiem czarnej porzeczki. Dzięki któremu wspierana zostaje praca układu odpornościowego, a ponadto „ciepły posiłek” jest dobrym urozmaiceniem w chłodne dni. Staramy się, aby dni podawania drożdży paszowych nie pokrywały się z dniami podawania meszu.

Karmienie po wy źrebieniu

W dniu wy źrebienia klacz po porodzie otrzymuje pójło z otrąb z dodatkiem soli. Klacze karmiące na poranny odpas dostają owies wymieszany z granulatem dla klaczy karmiących Merrie. Po powrocie z pastwiska, klacze  na wieczornym odpasie jedzą otręby pszenne (właściwości min. mlekopędne), oraz wysłodki buraczane namoczone 24 h wcześniej. Jeśli chodzi o otręby i wysłodki są to najzwyklejsze pasze, kupowane w sklepie rolno – przemysłowym. Ilość skarmianych otrąb należy dopasować do indywidualnych potrzeb klaczy, ponieważ mogą działać zatwardzająco.  Na zakładkę klacze otrzymują oczywiście siano mimo, iż cały dzień wraz ze swoim przychówkiem były na pastwisku. Ten ruch ma za zadanie „związania” stolca, ponieważ przy spożyciu dużej ilości świeżej zielonki, może zostać zachwiania flora bakteryjna jelit.

Gdy w listopadzie i grudniu mamy dostęp do marchwi z upraw gospodarskich, każda grupa wiekowa koni w naszej stajni otrzymuje wyżej wymienione okopowe, jako dodatek do paszy dla koni. Przez cały rok zapewniony jest dostęp do lizawek solnych dla koni.

Tak właśnie wygląda żywienie klaczy źrebnych i karmiących w mojej stajni. Staram się aby zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe klaczy źrebnych i karmiących zostało pokryte, a podawane pasze urozmaicone.

Paweł Oman
Stajnia Pod Dębami 

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × three =