Opublikowano:

Żywienie młodego pit bulla amerykańskiego

jak karmić pitbulla

Od wczoraj w twoim domu zagościł nowy towarzysz podróży. Szczenię rasy american bully jak każde inne, wymaga zainteresowania, psot i opieki. To na jakiego psa wyrośnie zależy w dużej mierze od ciebie. Co jest ważne? Dieta, aktywność fizyczna i rozwój Twojego małego pupila. Jak karmić pitbulla

Na tym etapie bardzo ważne jest zapewnienie odpowiednich składników odżywczych w diecie szczenięcia i dużo aktywności fizycznej. Dostarczanie samych kalorii w komplecie ze zbyt małą aktywnością fizyczną spowoduje, że twój pies zacznie tyć i chorować.

Swojego pit bulla możesz karmić w różny sposób, ale musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

 1. Szczenie karmimy 3 razy dziennie, albo zapewniamy mu całodzienny dostęp do karmy. 
 2. Nie musimy bazować w diecie psa na produktach mięsnych, ale te zawsze muszą być dodatkiem do psiego dania (chyba, że podajemy zbilansowaną karmę)
 3. Szczenię musi mieć całodobowy dostęp do wody. 
 4. Nie warto oszczędzać na żywieniu naszego ulubieńca, ponieważ niska cena karmy zazwyczaj jest równoznaczna z produktem niskiej jakości, która nie pomoże w prawidłowym rozwoju szczeniaka. 
 5. Z dietą powinniśmy dostarczyć 30-60% węglowodanów, 20% tłuszczów i 30% białka.  

jak karmić pitbulla

Istnieją dwa style żywieniowe, które można wykorzystać. Pierwszy styl, to żywienie wysokiej jakości karmami specjalistycznymi, a drugi to produkcja domowych posiłków.  Możemy je stosować zamiennie, ale to wymaga więcej uważności i wiedzy co i w jakich proporcjach połączyć. 

 1. Karma dla psów: zdecydowaną zaletą karm dla psów jest ich łatwa dostępność i zbilansowany skład.

Ważne aby karma miała odpowiednie proporcje węglowodany/tłuszcze/białka oraz była bogata w witaminy, minerały i antyoksydanty. Warto też zwrócić uwagę, na to jaką pies ma osobowość, jak dużo się rusza oraz w jakim środowisku żyje. Indywidualnie dobrana karma pozwoli twojemu szczenięciu rozwijać się w harmonijny i prawidłowy sposób. 

 1. Domowe posiłki: zaletą tego stylu żywienia jest to, że właściciel wie czym dokładnie karmi swojego pupila i sam ma kontrolę nad doborem produktów.

Możemy stworzyć co tylko chcemy, ale wymaga to więcej świadomości co dokładnie włożyć do psiej miski. Kawałki mięsa, od czasu do czasu surowe kości, gulasze warzywno-mięsne lub produkty surowe to tylko parę przykładowych pomysłów.

jak karmić pitbulla

Produkty surowe takie jak: mięso, ryby, jajka, nabiał czy warzywa są w pełni trawione w układzie trawiennym psa, ale trzeba wtedy korzystać z zaufanych źródeł gdyż największym zagrożeniem dla szczenięcia są bakterie E.coli i Salmonella, które mogą bytować w nieprzetworzonej żywności i powodować groźne zatrucia pokarmowe.  

Jakie składniki są podstawą diety: 

 • Węglowodany: doskonałe źródło energii dla hiperaktywnych szczeniaków American Bully. Mogą być dostarczone z dietą w postaci: ryżu, kasz, zbóż (owies, pszenica, żyto) czy kukurydzy. 
 • Tłuszcze: Wzmacniają apetyt, poprawiają jakość sierści, są podstawą do prawidłowej pracy układu nerwowego. Znajdziemy je w: tłustych wieprzowych lub drobiowych kawałkach mięs, tłuszczach roślinnych (rzepakowy, lniany, słonecznikowy) tłuszczach ryb (tran, halibut, łosoś) Pamiętaj, że zbyt dużo tłuszczu powoduje, nadwagę u naszego pupila!!  
 • Witaminy: Antyoksydacyjne witaminy zwiększające odporność to A,D, E, K. Dodatkowo poprawiają one jakość sierści psa i usprawniają działanie układu mięśniowego. 
 • Minerały: Potas, sód, fosfor, magnez i chlor to część niezbędnych minerałów w psiej diecie. Aby je dostarczyć trzeba bazować na zasadzie różnorodności: warzywa, owoce, mięso, zboża i tłuszcze, to wszystko powinno znaleźć się w diecie domowej American Bully. Wszystkie te składniki włącznie z witaminami znajdują się w dobrej jakości karmie dla psów.   
 • Białko: wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój małego pit bulla. Pełnowartościowe mięso wysokiej jakości, jajka i nabiał są źródłem niezbędnych aminokwasów. 
 • Wapń: wzmacnia kości i zęby naszego szczenięcia. Wapń znajdziemy w dobrych karmach oraz w produktach mlecznych i rybach w całości jak np. szprotki
 • Błonnik: usprawnia trawienie, oczyszcza jelita i wspomaga utrzymanie odpowiedniej masy ciała. Jest nieodłącznym elementem produktów zbożowych i dobrych pasz. 

Odpowiednio karmione szczenię wyrośnie na pięknego, silnego  i pełnego energii pit bulla.  

Jak karmić pit bulla | karma dla psów | pasza dla koni

Zobacz też nasze inne artykuły:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

four × one =