Żywienie pod kontrolą czyli średnioenergetyczne pasze dla koni

wpis w: Blog, Uncategorized | 0
Żywienie koni to złożony proces składający się z wielu zasad, które dotyczą anatomicznych ale również fizjologicznych uwarunkowań układu pokarmowego tych zwierząt. Oczywiste jest, że odcinkiem przewodu pokarmowego przystosowanym do trawienia włókna jest przede wszystkim jelito u konia. Włókno roślinne znajduję się w grupie węglowodanów strukturalnych, składa się m.in. z celulozy, hemicelulozy i ligniny. Włókno jest bardzo istotnym składnikiem dla koni, dostarcza niezbędnych substancji i stanowi magazyn energetyczny, którego wartość jest uwalniana w trakcie dużych wysiłków.
Energia strawna średnioenergrtycznej mieszanki zaczyna się od ponad 10MJ/kg i nie przekracza 11.5 MJ/kg. Niezbędny jest dodatek pasz objętościowych w diecie około 10-12kg/dzień. Siano w połączeniu z mieszanką paszy Masters, pozwala koniom na średni wysiłek. Pasze Masters są odpowiednie dla koni rekreacyjnych i wdrażanych w treningi. Pamiętajmy, że ilość energii potrzebnej na średnią prace dla konia rasy prymitywnej i konia gorącokrwistego będzie się od siebie różnić.
Szczególne ważne jest ułożenie optymalnej diety pod każdego konia.
Układajmy dawki pod konkretnego konia.

Pasze Masters, które mogę są szczególnie polecane przez specjalistów to granulat Fiber Arab, musli Primeur, Profit, dla koni młodych wdrażanych w trening  można podawać również Kern Fok.

Pasza masters

 

Zostaw Komentarz

eight − four =