Opublikowano:

Żywienie źrebiąt- od odsadka do dwulatka

żywienie źrebiąt

Żywienie młodych koni po odsadzeniu można podzielić na 4 podstawowe etapy:

  1. Odsadzenie- przejście z mleka matki na paszę
  2. Żywienie w 2 półroczu życia
  3. Roczniaki
  4. Dwulatki

Poniżej skupimy się na wyszczególnieniu najważniejszych potrzeb żywieniowych w każdym z tych okresów.

Odsadzenie

W momencie odsadzenia od matki, źrebię traci dostęp do mleka, które do tej pory kompleksowo pokrywało jego zapotrzebowanie na łatwo przyswajalne białko. Aby etap ten przebiegł w miarę „bezboleśnie”, najważniejsze jest uwzględnienie w paszy aminokwasu endogennego, czyli lizyny oraz witamin z grupy B. Należy również pamiętać, że rosnące źrebię ma wysokie zapotrzebowanie na energię. A biorąc pod uwagę także ograniczoną zdolność pobierania zielonki lub siana przez odsadki, newralgiczne w tym okresie jest zastosowanie specjalistycznej paszy pełnoporcjowej, zabezpieczającej źrebię przed niedoborami.
W ofercie Masters paszą dla źrebiąt od 2 miesięcy do 1,5 roku jest Veulen –> klik

Żywienie w 2 półroczu życia

W tym okresie należy uważać na niedobór białka, który z jednoczesnym nadmiarem energii, może prowadzić do zbytniego otłuszczania. Ze względu na kontynuację procesu wzrostu pożywienie młodego konia musi uwzględniać odpowiednie poziomy wapnia, fosforu, miedzi, manganu, a także witaminy D, które odpowiadają za zdrowe kości. Ilość pasz treściwych powinna być stale dostosowywana do aktywności źrebiąt, aby uniknąć negatywnych skutków przekarmiania.
W ofercie Masters paszą dla koni od momentu odsadzenia do 3 roku życia jest Opfok –> klik

Roczniaki

Zapotrzebowanie na pasze treściwe u koni rocznych ulega zmniejszeniu. Roczniaki utrzymywane na pastwiskach są w stanie, pokryć swoje zapotrzebowania prawie wyłącznie żywiąc się zielonką łąkową (przynajmniej tą wysokiej jakości, która na pastwiskach dominuje w okolicach maja). Jeżeli nasze młodziaki nie mają możliwości korzystania z pastwisk lub nadchodzi okres jesienny, a zawartość składników mineralnych w trawach łąkowych ulega zmniejszeniu, należy wybrać żywienie paszami przeznaczonymi dla koni w wieku poniżej 3 roku życia.

Dwulatki

I w tym okresie musimy odpowiednio dostosować żywienie młodych koni do ich potrzeb i pory roku. Na początku sezonu pastwiskowego zmniejszamy dodatek białka w paszach treściwych, a w okresie jesiennym podnosimy energię. Jeżeli zaczynamy przygotowywać konia do pracy (pierwsze lonże, przyzwyczajanie do siodła i ogłowia), należy zadbać o optymalnie dostosowaną do tych warunków energię. W tym celu doskonale sprawdza się pasza Kern-Fok –> klik. Jeżeli w momencie rozpoczęcia pracy z koniem nie dostosujemy odpowiednio podaży białka i energii możemy zaobserwować problem z utratą wagi.

 

Źródło: ,,Żywienie koni”, H. Meyer, M. Coenen; PWRiL; Warszawa, 2002

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + 17 =